Kokią stogo dangą pasirinkti

Posted by Ch00sef@abai
Kategorija:

Idealiai tinkančio ar universalaus sprendimo visiems atvejams ir visų tipų stogams neegzistuoja, todėl ir vienareikšmį patarimą,kokią stogo dangą pasirinkti, yra labai sunku. Kiekvienas turi savų pasirinkimo kriterijų:  kažkas domisi medžiagų charakteristikomis, o kai kas tiesiog perka kas pigiausia. Vis dėlto galima nustatyti kai kuriuos bendrus kriterijus.

Stogo pasirinkimo kriterijai

1.Pastato tipas

Reikia atsižvelgti, koks tai pastatas: vasarnamis, gyvenamasis namas, ūkinis ar techninės paskirties pastatas. Be to, atsižvelgiant į ilgaamžiškumo kriterijų, stogo dangos tarnavimo laikas turėtų atitikti ir numatomą pastato eksploatacijos laiką . Aišku, kad nėra tikslo dengti stogą amžiams, kai pastatas skirtas ūkio reikmėms.

2.Architektūrinis stogo sprendimas

Stogų dangos turi atitikti stogo konstrukcines ir dizaino ypatybes. Šlaitinių stogų forma būna nuo paprastų dvišlaičių stogų iki sudėtingos konfigūracijos su daugeliu lūžių ar lenktų paviršių. Kiekvienu atveju mes galime pasirinkti optimalų variantą stogams dengti. Pavyzdžiui, paprastam stogui su didelėmis plokštumomis tinka čerpės ar metalinė danga. Bet jei metalinę dangą naudosite dengiant sudėtingos konfigūracijos stogus, tai atliekų gausa ir sunkumai montuojant neduos jokios ekonominės naudos. Tokiu atveju geriau tinka mažų matmenų danga, pavyzdžiui, čerpės, bituminės lanksčios čerpės, gontai. Jei projektas su apvalintais stogo elementais, kupolais, arkomis, idealus pasirinkimas yra bituminės lanksčios čerpės. Jei pastatui norite priduoti solidumo, pagerinti estetinį vaizdą, tai nepakeičiama danga –čerpės.

3.Estetinius kriterijus

Architektai teigia, kad didžia dalimi namų išvaizda priklauso būtent nuo stogo, kuris turėtų būti harmoningai suderintas su statinio bendra išvaizda. Pageidautina pasirinkti tokias medžiagas, kad stogo spalva harmoningai derėtų su aplinka, namo fasadu, kitais architektūriniais sprendimais.

  1. Stogų dangos tarnavimo laikas

Šiuolaikinės stogų dangos turi skirtingus tarnavimo laikus. Taigi, pavyzdžiui, metalas arba bituminės lanksčios čerpės – nuo 20 iki 35 metus, Ondulin – iki 15-20 metų,  beasbestinis šiferis – 30-35 metus, čerpės – iki 70-100 ar daugiau metų. Ekspertų nuomone, stogo ilgaamžiškumas iki 90 procentų priklauso nuo montavimo darbų kokybės ir vargiai galima tikėtis padoraus rezultato, jei darbus atliks montuotojai, kurių profesionalumas kelia nors ir menkiausių abejonių. Taupymas gali baigtis nuolatiniu stogo remontu ar visišku jo perstatymu.

5.Ekonominis kriterijus

Finansinis klausimas statant vaidina didžiulį vaidmenį, ypač kai statybos eina į pabaigą, kai pinigų vis mažiau, o  stogą reikia dengti kokybiškai ir ilgam. Stogas sudaro apie ketvirtadalį namo kainos, todėl investicijos į jį turi būti labai kruopščiai apgalvotos. Stogo konstrukcija ir stogo danga parenkamos tokios, kurios tarnautų kiek įmanoma ilgiau. Stogo kainos nelemia vien tik stogo dangos kvadratinio metro kaina. Pati stogo dangos kaina sudaro mažesniąją visos stogo kainos dalį.

Stogo kaina yra vienas iš svarbiausių faktorių, nulemiančių būsimo namo savininko stogo dangos pasirinkimą. Kainą sudaro kelios sudedamosios dalys:

  • Pačios stogo dangos kaina;
  • Papildomų apskardinimo elementų, savisriegių varžtų, plėvelės, lietaus nutekėjimo sistemos ir stogo langų kaina;
  • Stogo paviršiaus paruošimo dangos dengimui kaina;
  • Darbo jėgos sąnaudos ir mechanizacijos lygio stogo dangai, apskardinimo elementams ir kitiems stogo priedams įrengti kaina.

Perlenkti lazdą taupant stogo dangai nepatartina, nes anksčiau ar vėliau pigus  produktas parodys savo silpnąsias vietas ir jau po metų-dvejų turės būti keičiamas kokybiškesniu, ir galų gale kartu su darbais kainuos brangiau. Stogo danga turi būti kokybiška, o kokybiška danga negali būti pati pigiausia. Dengiant stogą plienine danga, nerekomenduojama taupyti ir darbų sąskaita.

6.Galiausiai – patarimas

Nederėtų pernelyg pasitikėti  naujomis, pardavėjų giriamomis medžiagomis. Idealiai tinkančių bet kokioms eksploatavimo sąlygoms medžiagų,deja, nėra. Reikėtų pasikonsultuoti keliose pardavimų vietose ir tik tuomet rinktis. Reikėtų išsiaiškinti naudojamų medžiagų  pliusus ir minusus: kokios charakteristikos yra svarbios renkantis medžiagą Jūsų atveju, koks yra minimalus ir maksimalus stogo nuolydis pasirinktai stogo dangai, susipažinti su montavimo bendrosiomis taisyklėmis, kaip reikia paruošti stogą dangos montavimui (gegnių montavimas, grebėstavimas, šiltinimas, hidroizoliacija, ir kt.). Jei Jūs sekėte visomis rekomendacijomis, tai rasite įmonę, kuri teisingai atsakys į Jūsų klausimą: „Kiek kainuoja stogas?“. O atsakymas į šį klausimą – tai sąmata, numatanti visus stogo komponentus: stogo dangą , montavimo, papildomas medžiagas ir jų pristatymą, garantinius įsipareigojimus. Ir atsiminkite – Jūs perkate ne kvadratinius metrus, o stogą, po kuriuo Jūs gyvensite ilgai ir laimingai.